Skip to content

63-107 W Kinney St

Newark, NJ 07102

Built 1972

Last Sale Date
Dec 3, 1970

Property Information

Block103
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,211
Acreage8.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,126,600
24%
Improvement Value:$10,008,800
76%
Total Assessment$13,135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$499,539+2.0%
2024$489,688
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972