Skip to content

624-626 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block103
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description4SB10UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,211
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
11%
Improvement Value:$1,550,000
89%
Total Assessment$1,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,553-10.1%
2024$74,023+2.7%
2023$72,066+32.6%
2022$54,340+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$2,278,884
DeedBook 20200, Page 31260Recorded3/23/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,990,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 16890Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$1,553,174
DeedBook 12145, Page 801

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6067, Page 181

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4787, Page 660