Skip to content

608-612 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Built 1870

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 15, 2013

Property Information

Block103
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description3SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,321
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
18%
Improvement Value:$309,500
82%
Total Assessment$379,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,432+2.0%
2024$14,148-0.2%
2023$14,174-1.7%
2022$14,425+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft6,321DeedBook 12419, Page 4489

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12092, Page 7696

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4896, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1870