Skip to content

192-194 Delancy St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 1, 2008

Property Information

Block1127
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
42%
Improvement Value:$112,500
58%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+2.0%
2024$7,173-0.2%
2023$7,184-1.7%
2022$7,311+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 12151, Page 8598

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5837, Page 263