Skip to content

104-106 Clifford St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block953
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
34%
Improvement Value:$127,000
66%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,283+2.0%
2024$7,139-0.2%
2023$7,151-1.7%
2022$7,277+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

DeedBook 20211, Page 22564