Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
48 Dawson St
Newark, NJ 07114
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2025
Property Information
Block1162
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89
Building Details
Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$108,500
55%
Improvement Value:$88,800
45%
Total Assessment$197,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,503 | +2.0% |
| 2024 | $7,355 | -0.2% |
| 2023 | $7,367 | -1.7% |
| 2022 | $7,497 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.