Skip to content

2-16 Avenue CNewark, NJ 07114

Industrial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jan 28, 2014

Property Information

Block1160
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
28%
Improvement Value:$302,200
72%
Total Assessment$418,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,904+2.0%
2024$15,591-0.2%
2023$15,616-1.7%
2022$15,892+1.0%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-004089-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$730,000

To:

DeedBook 12481, Page 334

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 5894, Page 496

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4682, Page 410