Skip to content

103 South St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block1186
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
35%
Improvement Value:$91,800
65%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+2.0%
2024$5,264-0.2%
2023$5,272-1.7%
2022$5,366+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5110, Page 774

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4844, Page 673