Skip to content

86-88 Harper St

Newark, NJ 07114

Built 1917

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 1, 2025

Property Information

Block1165
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
43%
Improvement Value:$110,700
57%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+2.0%
2024$7,203-0.2%
2023$7,214-1.7%
2022$7,342+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

DeedBook 20250, Page 8876

Property Sale

Sale
$10,000

To:

DeedBook 6201, Page 574

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 5104, Page 324

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4768, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1917