Skip to content

75 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block954
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
29%
Improvement Value:$173,800
71%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+2.0%
2024$9,104+40.4%
2023$6,486-1.7%
2022$6,601+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 20210, Page 25748

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6011, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1910