Skip to content

53 Goble St

Newark, NJ 07114

Built 1862

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Dec 27, 1978

Property Information

Block1167
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
33%
Improvement Value:$131,300
67%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+2.0%
2024$7,340-0.2%
2023$7,352-1.7%
2022$7,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft4,416DeedBook 4631, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1862