Skip to content

59 Goble St

Newark, NJ 07114

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block1167
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,082
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
31%
Improvement Value:$145,300
69%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,047+2.0%
2024$7,888-0.2%
2023$7,901-1.7%
2022$8,041+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5083, Page 496

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4485, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1919