Skip to content

242-246 Astor St

Newark, NJ 07114

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block1168
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
25%
Improvement Value:$279,400
75%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,086+2.0%
2024$13,809-0.2%
2023$13,831-13.3%
2022$15,949+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0