Skip to content

51-55 Avenue C

Newark, NJ 07114

Built 1915

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Nov 10, 1982

Property Information

Block1168
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,017
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,800
56%
Improvement Value:$56,400
44%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875+2.0%
2024$4,779-0.2%
2023$4,787-1.7%
2022$4,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000

To:

Sq Ft1,017DeedBook 4768, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1915