Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
252-258 Astor St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Jun 27, 2007
Property Information
Block1168
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99
Building Details
Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$172,000
31%
Improvement Value:$385,100
69%
Total Assessment$557,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $21,187 | +2.0% |
| 2024 | $20,769 | -0.2% |
| 2023 | $20,802 | -12.4% |
| 2022 | $23,750 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.