Skip to content

202 Vanderpool St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$3,400,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block1177
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
19%
Improvement Value:$438,900
81%
Total Assessment$540,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,551+2.0%
2024$20,146-0.2%
2023$20,179-14.0%
2022$23,476+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,400,000

To:

DeedBook 20230, Page 34711

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 4517, Page 1085