Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
223-239 Wright St
Newark, NJ 07114
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 1999
Property Information
Block1179
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99
Building Details
Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.52
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$258,000
49%
Improvement Value:$270,300
51%
Total Assessment$528,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $20,091 | +2.0% |
| 2024 | $19,695 | -0.2% |
| 2023 | $19,727 | -9.9% |
| 2022 | $21,888 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.