Skip to content

192 Astor St

Newark, NJ 07114

Built 1928
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block1181
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
54%
Improvement Value:$51,000
46%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$3,948+3.5%
2018$3,815+4.0%
2017$3,670+6.7%
2016$3,439+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5004, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1928