Skip to content

194- Astor St

Newark, NJ 07114

Built 1890

Last Sale Price
$113,300
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block1181
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
54%
Improvement Value:$51,600
46%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,240+2.0%
2024$4,157-0.2%
2023$4,163-1.7%
2022$4,237+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$113,300

To:

Sq Ft1,358DeedBook 6144, Page 719

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 4542, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1890