Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
111-123 South St
Newark, NJ 07114
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 24, 2009
Property Information
Block1186
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.49
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$136,000
20%
Improvement Value:$554,800
80%
Total Assessment$690,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $26,271 | +2.0% |
| 2024 | $25,753 | -0.2% |
| 2023 | $25,794 | -13.9% |
| 2022 | $29,971 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.