Skip to content

483-491 Mulberry St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block1189
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
15%
Improvement Value:$600,300
85%
Total Assessment$703,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,747+2.0%
2024$26,219-0.2%
2023$26,261-14.6%
2022$30,750+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
DeedBook 6401, Page 464

Property Sale

SaleMulti
$144,012
DeedBook 5467, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 4944, Page 365