Skip to content

143 South St

Newark, NJ 07114

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2001

Property Information

Block1186
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
21%
Improvement Value:$162,800
79%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838+2.0%
2024$7,683-0.2%
2023$7,696-1.7%
2022$7,832+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5213, Page 216

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4944, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1936