Skip to content

177 Thomas St

Newark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block1186
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage883
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$45,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,746+2.0%
2024$1,711-0.2%
2023$1,714-1.7%
2022$1,744+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft883DeedBook 20250, Page 34589

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12393, Page 5847

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 12330, Page 3947

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12219, Page 2309