Skip to content

175 Thomas St

Newark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block1186
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,670+2.0%
2024$1,637-0.2%
2023$1,639-1.7%
2022$1,668+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 20250, Page 34590

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12393, Page 5847

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 12330, Page 3947

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12219, Page 2309