Skip to content

161 Thomas St

Newark, NJ 07114

Built 2003

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block1186
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
13%
Improvement Value:$297,600
87%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,029+32.2%
2024$9,853-0.2%
2023$9,869-1.7%
2022$10,043+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft4,184DeedBook 20221, Page 5383

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 20180, Page 26201Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6093, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 2003