Skip to content

471-481 Mulberry St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 12, 1999

Property Information

Block1189
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,000
44%
Improvement Value:$477,000
56%
Total Assessment$855,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,516+2.0%
2024$31,874-0.2%
2023$31,926-1.7%
2022$32,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 56592, Page 783