Skip to content

169-175 Miller St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block1195
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,500
46%
Improvement Value:$383,400
54%
Total Assessment$715,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,226+2.0%
2024$26,689-0.2%
2023$26,732-10.2%
2022$29,773+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 20170, Page 13361

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6095, Page 951

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5102, Page 541

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4612, Page 431