Skip to content

28-36 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block18
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$476,100
93%
Improvement Value:$35,800
7%
Total Assessment$511,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,468+2.0%
2024$19,084-0.2%
2023$19,114-2.9%
2022$19,692+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4847, Page 503