Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1105
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,663
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
25%
Improvement Value:$152,400
75%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+2.0%
2024$7,575-0.2%
2023$7,587-1.7%
2022$7,722+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,663DeedBook 20191, Page 19642

Property Built

Built

Year Built: 1900