Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 3, 2017

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1104
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,663
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,700
22%
Improvement Value:$111,300
78%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+2.0%
2024$5,294-0.2%
2023$5,302-1.7%
2022$5,396+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,663DeedBook 20170, Page 65979

Property Built

Built

Year Built: 1900