Skip to content

17 Fulton St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block15
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
80%
Improvement Value:$43,500
20%
Total Assessment$217,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+2.0%
2024$8,101-0.2%
2023$8,114-5.1%
2022$8,550+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6393, Page 403

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5733, Page 478

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4602, Page 762