Skip to content

31 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2000

Property Information

Block20
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,800
58%
Improvement Value:$91,500
42%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,340+2.0%
2024$8,176-0.2%
2023$8,189-8.5%
2022$8,949+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5535, Page 515

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5098, Page 662

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4956, Page 568