Skip to content

937-941 Raymond Blvd

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block170
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$600,000
96%
Improvement Value:$25,000
4%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,769+2.0%
2024$23,300-1.0%
2023$23,524-1.7%
2022$23,940+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000

To:

Sq Ft877DeedBook 5905, Page 552

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 5754, Page 294