Skip to content

224-226 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block164
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$690,000
75%
Improvement Value:$225,000
25%
Total Assessment$915,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,797+2.0%
2024$34,111-60.3%
2023$85,882-43.5%
2022$152,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,900,000

To:

Sq Ft877DeedBook 12140, Page 3704

Property Sale

SaleMulti
$840,000
DeedBook 6054, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 4928, Page 521