Skip to content

12-18 Jersey St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block171
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
98%
Improvement Value:$10,000
2%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,057+2.0%
2024$21,622-0.2%
2023$21,657-1.7%
2022$22,040+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0