Skip to content

60-64 Union St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 16, 1983

Property Information

Block185
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$396,000
57%
Improvement Value:$298,900
43%
Total Assessment$694,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,427+2.0%
2024$25,906-0.2%
2023$25,948-1.7%
2022$26,406+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 4790, Page 763