Skip to content

23 Madison St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 23, 2016

Property Information

Block173
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
47%
Improvement Value:$179,900
53%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,926+2.0%
2024$12,671-0.2%
2023$12,692-1.7%
2022$12,916+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 20160, Page 54906

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5429, Page 267

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4926, Page 103