Skip to content

24-26 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Built 1919

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 6, 2000

Property Information

Block173
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,474
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
26%
Improvement Value:$192,000
74%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,869+2.0%
2024$9,674-0.2%
2023$9,690-1.7%
2022$9,861+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft4,474DeedBook 5724, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1919