Skip to content

63 Madison St

Newark, NJ 07105

Built 1902

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 16, 2005

Property Information

Block174
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
41%
Improvement Value:$92,300
59%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,990+2.0%
2024$5,872-0.2%
2023$5,881-1.7%
2022$5,985+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902