Skip to content

131 Congress StNewark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 2, 2013

Property Information

Block191
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
33%
Improvement Value:$142,900
67%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119+2.0%
2024$7,959-0.2%
2023$7,972-1.7%
2022$8,113+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5516, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1857