Skip to content

205-207 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1877

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 31, 2011

Property Information

Block1779
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,131
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
17%
Improvement Value:$135,100
83%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+2.0%
2024$6,062-0.2%
2023$6,071-1.7%
2022$6,179+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,131DeedBook 12337, Page 7435

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6309, Page 832

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5953, Page 395

Property Sale

Sale
$19,750
DeedBook 4565, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1877