Skip to content

328-330 13th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block1779
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
38%
Improvement Value:$46,700
62%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,871+2.0%
2024$2,815-0.2%
2023$2,819-1.7%
2022$2,869+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 12312, Page 4814

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6253, Page 488

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5919, Page 527

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5919, Page 527

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5705, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1900