Skip to content

377 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block1783
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
45%
Improvement Value:$66,000
55%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,602+2.0%
2024$4,511-0.2%
2023$4,518-1.7%
2022$4,598-51.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 20201, Page 8875

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 45167Recorded5/24/2018