Skip to content

30 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,598,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block178
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
16%
Improvement Value:$945,000
84%
Total Assessment$1,125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,784+2.0%
2024$41,940+79.7%
2023$23,338-12.3%
2022$26,600+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,598,000

To:

DeedBook 20210, Page 93105

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5412, Page 60

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4812, Page 444