Skip to content

30-32 Liberty St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$2,715,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block868
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
15%
Improvement Value:$981,200
85%
Total Assessment$1,155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,925+2.0%
2024$43,058-0.2%
2023$43,128-1.7%
2022$43,890+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,715,000

To:

DeedBook 20161, Page 24

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 6106, Page 547

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 5019, Page 184