Skip to content

371 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$239,200
Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block1792
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,359
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
11%
Improvement Value:$163,500
89%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,986+2.0%
2024$6,848-0.2%
2023$6,859-1.7%
2022$6,981+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,200

To:

Sq Ft5,359DeedBook 6190, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1907