Skip to content

102 11th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 24, 2012

Property Information

Block1813
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,549
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
11%
Improvement Value:$247,400
89%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,599+2.0%
2024$10,390-0.2%
2023$10,407-1.7%
2022$10,591+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft5,549DeedBook 12370, Page 7297

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 12322, Page 8714

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 12239, Page 4234

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6211, Page 768

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5753, Page 35

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5753, Page 35

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5701, Page 427

Property Sale

Sale
$3,000

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4542, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1900