Skip to content

334 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block1794
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
32%
Improvement Value:$45,400
68%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,537+2.0%
2024$2,487-0.2%
2023$2,491-1.7%
2022$2,535+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$108,000
Sq Ft1,080DeedBook 20230, Page 58543Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$18,900
DeedBook 12304, Page 703

Property Sale

Sale
$235,500
DeedBook 6385, Page 376

Property Sale

Sale
$136,900
DeedBook 6164, Page 665

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5136, Page 48

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4617, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1902