Skip to content

308 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2004

Property Information

Block1794
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
23%
Improvement Value:$70,000
77%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,472+2.0%
2024$3,404-0.2%
2023$3,409-1.7%
2022$3,469+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 5014, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1920