Skip to content

296 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 1900

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block1794
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
26%
Improvement Value:$139,300
189%
Total Assessment$73,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,807+2.0%
2024$2,751+4.7%
2019$2,627+3.5%
2018$2,539+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,357DeedBook 20240, Page 29566

Property Sale

Sale
$16,800
Sq Ft726DeedBook 20230, Page 22221Recorded4/11/2023

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12010, Page 7462

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 6391, Page 786

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5408, Page 762

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4721, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1900